تاریخ انتشار : دوشنبه 29 فروردین 1401 - 2:44
297 بازدید
کد خبر : 1115

دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع بیگ دیتا

دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع بیگ دیتا

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT با تاکید بر دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع کلان داده ها (بیگ دیتا) گفت: ارائه الگوریتم «یادگیری عمیق» انقلابی بزرگ در این عرصه به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد شهرام معین در کنگره مشترک هوش محاسباتی درباره هم افزایی هوش مصنوعی و کلان داده ها (بیگ دیتا) از منظر علمی گفت: هوش مصنوعی و کلان داده ها از فناوریهایی هستند که در سالهای اخیر از آنها بسیار صحبت به میان آمده و جایگاه خاصی در زندگی افراد، کسب و کارها و کاربردهای دولتی پیدا کرده اند.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT ادامه داد: هوش مصنوعی از یک دیدگاه یک فناوری نوظهور است، زیرا به پدیده ای تبدیل شده که در سالهای اخیر، در قالب کاربردهای ملموس و قابل درک برای عموم مردم در زندگی روزمره آنها نقش آفرینی می کند. اما در دهه های گذشته نیز هوش مصنوعی وجود داشت و بیشتر به شکل یک دانش تئوریک در دانشگاهها و مراکز پژوهشی مورد توجه قرار می گرفت و برای مردم ملموس نبود.

وی ادامه داد: مفهوم کلان داده ها (بیگ دیتا) که از داده ها نشات گرفته است اگرچه به اندازه هوش مصنوعی قدمت ندارد اما به دلیل کارایی بالا، به سرعت در کاربردهای خاص و به ویژه در کسب و کارها و در میان دولتها، شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

رئیس پزوهشکده فناوری اطلاعات دلیل این دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع کلان داده ها را پیشرفتهای شگرف در فناوریهای زیرساختی از قبیل بالا رفتن قدرت پردازشی پردازنده ها، افزایش حجم حافظه ها و توانمندتر شدن الگوریتم‌های مورد استفاده در آنها دانست.

وی تاکید کرد: بدون شک ارائه الگوریتم «یادگیری عمیق» یک انقلاب بزرگ در این عرصه به شمار می رود.

دکتر معین با ارائه نکات کلیدی و نتایج مهم فعالیت های انجام شده در خصوص هوش مصنوعی و کلان داده و تجارب کسب شده در ایران، به بررسی چالش های توسعه این فناوری ها در کشور اشاره کرد و گفت: فناوری های هوش مصنوعی و کلان داده در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و به طور اخص در پژوهشکده فناوری اطلاعات در زمره فعالیت‌های مطرح و مورد توجه است به طوریکه در خصوص طرح کلان داده از سال ۱۳۹۵ تا کنون پروژه‌هایی از جمله «تدوین نقشه راه کلان داده ها»، «رگولاتوری کلان داده ها» و «حکمرانی داده ها» اجرا شده اند.

وی گفت: همچنین پروژه ها و فعالیتهای پژوهشی متعددی نیز از دهه ۸۰ تاکنون در حوزه «هوش مصنوعی» در دستور کار قرار داشته اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.