تاریخ انتشار : دوشنبه 29 فروردین 1401 - 3:01
147 بازدید
کد خبر : 1417

همایش دستاوردهای جبهه فرهنگی انقلاب در فضای مجازی برگزار شد

همایش دستاوردهای جبهه فرهنگی انقلاب در فضای مجازی برگزار شد

همایش معرفی گوشه ای از دستاوردهای شاخص جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در فضای مجازی توسط سازمان فضای مجازی سراج برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، منصور امینی رئیس سازمان فضای مجازی سراج در همایش معرفی گوشه ای از دستاوردهای شاخص جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در فضای مجازی گفت: گسترش فضای مجازی، یک فرصت بی نظیر برای انقلاب اسلامی برای ترویج معارف اسلامی و انقلابی ما است؛ به شرط آنکه خود را آماده کنیم.

وی ادامه داد: فضای مجازی مسئله ای است که هر فرد از یک بعد به آن نگاه می‌کند و شاید از بخش های دیگر آن غافل باشد. همین امر باعث شده که نگاهی جامع با دید آینده پژوهانه به این فضا وجود نداشته باشد.

امینی با تاکید بر لزوم بررسی تهدیدات و فرصت هایی که فضای مجازی برای جوامع به بار می آورد، افزود: در ۲۰ سال آینده در ۵ حوزه تغییراتی در فضای مجازی رخ می دهد که این تغییرات موجب تحولات اساسی در زندگی بشر خواهد شد که معمولا پیش بینی هایی که در حوزه فناوری ها صورت می‌گیرد زودتر از آنچه انتظار می رود محقق می‌شوند.

به گفته وی، در حوزه شبکه ۳ اتفاق مهم در حال رخ دادن است که اول توسعه دسترسی به اینترنت است که این دسترسی در حال همگانی شدن است تا جایی که شاید دیگر دولت ها نتوانند دسترسی به اینترنت را کنترل کنند. دومین تحول در حوزه شبکه، توسعه رایانش ابری است که شاید روزی رایانه‌ها دیگر نیازی به پردازشگر و حافظه های قدرتمند نداشته باشند و مسئله سوم بحث گسترش اینترنت اشیا است.

وی با بیان اینکه در آینده ای نه چندان دور همه اشیا به اینترنت متصل می‌شوند و همه بخش‌های زندگی مبتنی بر اینترنت و شبکه شده و این توسعه شبکه طی چندسال آینده در تمام زندگی ملموس خواهد بود، گفت: رسیدن به سرعت های بالا در پردازش دومین تغییر و تحول فضای مجازی است.

امینی خاطرنشان کرد: در حوزه پردازش تقریبا فناوری های سیلیکونی به آخر خط رسیده اند و تکنولوژی از این پس به سراغ روش‌های جدیدی مثل پردازش های کوانتومی یا پردازش های مبتنی بر الگوهای پردازش مغز انسان برای رسیدن به سرعتی در حد سرعت نور می‌رود. به همین دلیل هم اکنون شبیه سازی پردازش مغز انسان از بزرگترین پروژه هایی است که در دست تحقیق و بررسی قرار دارد، پردازشی که اگر بخواهند آن را شبیه سازی کنند به یک نیروگاه هزار مگاواتی برق و فضایی در حدود یک پنجم شهر تهران نیاز است که فناوری در حال حرکت به سمت شبیه سازی پردازش مغز انسان در تراشه های کوچک است.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج، هوش مصنوعی را چهارمین حوزه فضای مجازی عنوان کرد که با تغییرات اساسی روبرو می‌شود و گفت: یکی از مهمترین پروژه هایی که در فناوری های نوین به سمت آن در حرکت هستیم هوش مصنوعی است که در گام نخست در زمینه توسعه هوش یادگیرنده پیشرفتهای چشم گیری به وجود آمده است.

وی ادامه داد: شبیه سازی محیط عرصه دیگری در فضای مجازی است که با تحولات گسترده روبرو می‌شود؛ در شبیه سازی محیط هم اکنون پروژه هایی مثل واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال توسعه است که فعالان جبهه فرهنگی انقلاب نیز در این حوزه ها اقداماتی داشته اند. عرصه دیگر شبیه سازی حواس ۵ گانه انسان است که در زمینه شبیه سازی بینایی تقریباً تکنولوژی به شبیه سازی کامل رسیده است.

امینی اذعان کرد: در حوزه شنوایی بشر تقریبا به فناوری کامل شبیه سازی رسیده است. از نظر شبیه سازی حس بویایی ۲۰ درصد و حس لامسه و چشایی ۱۰ درصد شبیه سازی محقق شده و اینها یعنی رسیدن به انسان و دنیای مجازی که تحقق این فرایندها در دنیا و به تبع آن در کشور ما تبعاتی را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب دو سال پیش در دیدار با اعضای شورای عالی فضای مجازی به بخشی از این تبعات اشاره کردند، ایشان نگاهی جامع به فضای مجازی دارند و این فضا را صرفا ابزار و یک بستر نمی‌دانند و به زندگی دوم و انقلاب سایبری نیز اشاره کرده اند و از این رو نگاهی حکیمانه به مسئله فضای مجازی دارند که به اعتقاد من چنین نگاهی در هیچ شخصیتی به جز ایشان یافت نمی‌شود.

رئیس سازمان فضای مجازی سراج بیان کرد: اگر این آینده پژوهی ها محقق شود، طی چندسال آینده قدرت اعمال حاکمیت حکومت ها کم شده و بازیگران جدید همانند شرکت های چند ملیتی در کنار حکومت ها شکل می گیرند که فیس بوک و گوگل نمونه ای از این دست شرکت ها هستند.

وی اضافه کرد: برچیده شدن سیستم های بروکرات و اداری، از بین رفتن نظام های اقتصادی به علت ایجاد تحول در نظام پولی و تغییر در نظام های سیاسی و مولفه های قدرت از دیگر تبعات تحقق این متغیرهای فضای مجازی هستند.

امینی اظهار کرد: تحقق فرایندهای مذکور قطعا نظام آموزشی را نیز دگرگون می‌کند، مدرک گرایی کاهش و آموزش های غیر رسمی افزایش می‌یابند. این در حالی است که ما سالهاست برای سند تحول آموزش و پرورش زمان و انرژی گذاشته ایم اما برای آینده پژوهی فناوری در آموزش و پرورش نهایت اقدامی که صورت گرفته، اضافه شدن یک درس سواد رسانه ای بسیار ساده در مقطع دوم دبیرستان است.

این فعال جبهه فرهنگی انقلاب ادامه داد: موضوع مهم دیگر این است که تعامل انسان با ماشین جایگزین رابطه انسان با انسان می‌شود که این موضوع را امروز در وابستگی بیش از حد نسل جوان به تلفن های همراه خود به وضوح مشاهده می کنید.

وی گفت: در کنار این حجم از تبعات گسترش فضای مجازی، یک فرصت بی نظیر برای انقلاب اسلامی فراهم خواهد شد که اگر آن تمدن نوین اسلامی که قرار است شکل بگیرد را همزمان با این انقلاب سایبری که در دنیا در حال محقق شدن است، بتوانیم منطبق کنیم، از این ظرفیت نهایت استفاده را خواهیم برد؛ این فرصتی بزرگ برای ترویج معارف اسلامی و انقلابی ما خواهد بود به شرط آنکه خود را آماده کنیم.

امینی افزود: مساله تامین زیر ساخت و سرویس و خدمات از وظایف حاکمیتی و دولت ها است که متأسفانه در دولتهای مختلف و به ویژه در دولت فعلی اهمیت جدی به آن داده نشده است و نمونه بارز آن نپرداختن به اینترنت ملی که کشورهایی مثل آمریکا، روسیه و چین به دنبال آن هستند یا ضعف جدی در تحقق شبکه ملی اطلاعات است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.