تاریخ انتشار : یکشنبه 3 دی 1402 - 5:13
46 بازدید
کد خبر : 4564

هوش مصنوعی راز نقاشی مشهور را برملا کرد

هوش مصنوعی راز نقاشی مشهور را برملا کرد

به نظر می‌رسد که رمز و راز پیرامون یکی از شاهکارهای «رافائل» که مدت‌ها موضوع بحث کارشناسان هنری بوده است،‌ توسط یک الگوریتم هوش مصنوعی حل شده باشد. به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین،‌ حدود ۵۰۰ سال پس از اینکه «رافائل»، نقاش چیره‌دست رنسانس صحنه‌ای از حضور مریم مقدس و مسیح در کنار

به نظر می‌رسد که رمز و راز پیرامون یکی از شاهکارهای «رافائل» که مدت‌ها موضوع بحث کارشناسان هنری بوده است،‌ توسط یک الگوریتم هوش مصنوعی حل شده باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین،‌ حدود ۵۰۰ سال پس از اینکه «رافائل»، نقاش چیره‌دست رنسانس صحنه‌ای از حضور مریم مقدس و مسیح در کنار یکدیگر را نقاشی کرد، هوش مصنوعی رازی درباره این نقاشی را آشکار کرده است. به نظر می‌رسد فردی دیگر به جز «رافائل»‌ چهره یکی از شخصیت‌های حاضر در این اثر هنری را نقاشی کرده است.

تابلو نقاشی «مریم مقدس و رز»، مریم مقدس را درحالی به تصویر می‌کشد که مسیح را که طوماری در دست دارد در آغوش گرفته است. «یحیی» در کودکی نیز در پایین نقاشی درحالی که بخشی از طومار را در دست گرفته به چشم می‌خورد. در بالا و سمت چپ نقاشی نیز «یوسف نجار» به تصویر کشیده شده است.

تا قبل از اینکه در قرن نوزدهم میلادی تردیدهایی درباره اصالت آن مطرح شود، این نقاشی به عنوان اثری که «رافائل»‌ تمام بخش‌های آن را نقاشی کرده است شناخته می‌شد.

برخی از مورخان هنری حتی این فرضیه را مطرح کردند که شاگردان «رافائل»‌ این نقاشی را خلق کرده‌اند. برخی دیگر نیز اعلام کردند که به نظر می‌رسد چهره «یوسف نجار» بعدها به نقاشی اضافه شده باشد و احتمالا نمی‌تواند توسط شخص «رافائل»‌ خلق شده باشد. گروه دیگری معتقد بودند که بخش پایینی نقاشی که در آن گل رز به تصویر کشیده شده است را فرد دیگری به جز «رافائل» نقاشی کرده است. با این حال این نقاشی در اسپانیا همواره به «رافائل» نسبت داده شده است.

«حسن اوگیل»،‌ استاد محاسبات بصری در دانشگاه برادفورد این نقاشی را با استفاده از هوش مصنوعی ارزیابی کرد. نتیجه‌گیری آن شد که بخش اعظمی از نقاشی توسط «رافائل» خلق شده است، اما چهره «یوسف نجار»‌ را فرد دیگری نقاشی کرده است. بخش پایینی نقاشی نیز به احتمال زیاد توسط خود «رافائل» خلق شده است.

به گفته این استاد دانشگاه،‌ این الگوریتم پس از بررسی جزئیات دقیق ۴۹ اثر غیرقابل بحث و تردید از «رافائل» ایجاد شده است و در نتیجه می‌تواند آثار معتبر هنرمند را با دقت ۹۸ درصد تشخیص دهد.

«اوگیل»‌ توضیح داد: «کامپیوتر با جزئیات بسیار دقیق به یک نقاشی نگاه می‌کند. نه فقط صورت، بلکه به تمام قسمت‌های آن نگاه می‌کند و در مورد پالت رنگ، طیف‌های رنگی و ضربه‌های قلم مو اطلاعات جمع‌آوری می‌کند. نقاشی را تقریباً از دیدگاه میکروسکوپی بررسی می‌کند، و تمام ویژگی‌های کلیدی نقاشی کردن «رافائل» را فرامی‌گیرد.»

در مورد این نقاشی،‌ بررسی‌های اولیه نشان داد که ۶۰ درصد «رافائل» آن را نقاشی کرده است. سپس کامپیوتر بخش بخش این نقاشی را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که چهره «یوسف نجار» را «رافائل» نقاشی نکرده است.

این یافته در حقیقت بخشی از مقاله‌ای است که در ژونال «هریتج ساینس»‌ منتشر شده است.

«رافائلو سانتسیو» که بیشتر با نام «رافائل»‌ شناخته می‌شود، امروزه به عنوان یک نقاش چیره‌دست شناخته می‌شود. با اینکه «رافائل»‌ در ۳۷ سالگی درگذشت، اما به عنوان یک معمار و نقاش ایتالیایی کارنامه پرباری از خود به جای گذاشت. او را بیشتر برای خلق تابلوهای نقاشی با موضوع مریم مقدس می‌شناسند.

«رافائل» نیز همچون «میکل‌آنژ»‌،‌ فرسکوهایی در واتیکان خلق کرد. «مکتب آتن»‌ که یک فرسکو بسیار مشهور است،‌ متفکران بزرگ یونانی همچون «ارسطو»‌ و «افلاطون»‌ را به تصویر می‌کشد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاه