تاریخ انتشار : یکشنبه 28 فروردین 1401 - 9:51
251 بازدید
کد خبر : 479

رونمایی از دو کتاب حوزه رسانه/خبرنگاری در عصر فناوری

رونمایی از دو کتاب حوزه رسانه/خبرنگاری در عصر فناوری

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از ۲ کتاب «موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری» و «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی» با حضور مترجمان، اساتید و علاقمندان به کتاب‌های حوزه سواد رسانه و ارتباطات برگزار شد. مرتضی چشمه‌نور مدیر مسئول انتشارات پشتیبان در این مراسم درباره «کتاب موج‌سواری بر فناوری

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از ۲ کتاب «موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری» و «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی» با حضور مترجمان، اساتید و علاقمندان به کتاب‌های حوزه سواد رسانه و ارتباطات برگزار شد.

مرتضی چشمه‌نور مدیر مسئول انتشارات پشتیبان در این مراسم درباره «کتاب موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری» گفت: این کتاب ترجمه «گزارش جامع فناوری و نوآوری سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۱» است که با نظارت و سرپرستی هانیه عظیم‌زادگان آماده و منتشر شده است.

معاون انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به اینکه سپیده شایقی‌ابرغانی، فاطمه استادحیدرنجار، رزا جباری، تهمینه ولی پور و زهره هزارپیشه مترجمین این کتاب بودند، افزود: کتاب موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری مشتمل بر پنج فصل است که به ترتیب موضوعات موج‌سواری بر فناوری، توسعه‌ی سریع در مرزهای دیجیتالی، انسان و ماشین‌آلات در حوزه مشاغل، نوآوری همراه با برابری و آمادگی برای آینده را در بر می‌گیرد. وی در توضیح اهمیت انتشار این کتاب گفت: توسعه‌ی انسانی در دهه‌های اخیر با تغییرات سریع فناوری و افزایش روزافزون دستگاه‌ها و خدمات دیجیتالی همراه بوده و این سرعت تغییرات نتیجه «فناوری‌های پیشرو» مانند هوش مصنوعی، رباتیک، بیوتکنولوژی (زیست‌فناوری) و فناوری نانو (ریز فناوری) است.
چشمه‌نور با بیان اینکه این فناوری‌ها مزایای بسیاری به همراه دارند، تصریح کرد: چنانچه جوامع، توانایی سازگاری با این پیشرفت‌های سریع را نداشته باشند، با جنبه‌های منفی و جدی آن روبرو خواهند شد.

وی افزود: همزمان که نگرانی‌هایی در خصوص عواقب خطرناک افزایش نابرابری‌ها در صورت همراه نشدن جوامع با فناوری‌های پیشرو وجود دارد، رسانه‌های جمعی نیز موجب تشدید شکاف، اضطراب و شک در جامعه می‌شوند. ما در عصر فناوری همراه با پیشرفت‌های چشمگیری زندگی می‌کنیم که بیشتر در کشورهای توسعه‌یافته متمرکز شده است.

مدیر مسئول انتشارات پشتیبان در ادامه گفت: از آغاز اولین انقلاب صنعتی و استفاده از تکنولوژی و فناوری هر روز شاهد بیشتر شدن شکاف میان کشورها در بخش‌های گوناگون هستیم. باید با موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری جهانی زیباتر برای همه مخلوقات بسازیم.

همچنین در این مراسم هانیه عظیم‌زادگان ناظر و سرپرست گروه مترجمان کتاب‌های «موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری» و «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی» در سخنانی بر فراگیری مهارت‌های سواد رسانه‌ای تاکید کرد.

وی گفت: کتاب «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی» ترجمه «اسناد و گزارشات کمیته متخصصان کیفیت مطبوعات در عصر دیجیتال اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰» به قلم مارتینا چپمن و مارکوس اورمن است که نیلوفر شیعتی‌ثابت و پرستو داودی‌شیرازی‎مطلق‌فرد ترجمه آن را به عهدده داشته‌اند. عظیم‌زادگان تصریح کرد: این کتاب به طور خلاصه بیان می‌کند که روزنامه‌نگاران و اتاق‌های خبر در مقایسه با کاربران تولیدکننده محتوا، از چه معیارهایی برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این کتاب مهارت‌های خبرنگاران و رسانه‌ها را بر اساس سه هدف اصلی، به خصوص در حوزه خدمات رسانه‌های مطبوعاتی می‌داند، افزود: به اعتقاد نویسندگان کتاب «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی»، این اهداف به‌وسیله‌ی مهارت‌های متفاوتی که ما آنها را مهم تلقی و اقتباس کرده‌ایم، عرضه می‌شوند.

عظیم‌زادگان گفت: توانایی درک، تحلیل و ارزیابی انتقادی و تخصیص و استفاده از رسانه به شیوه‌ای تعیین شده را از اهداف مدنظر این کتاب در تولید محتوا توسط خبرنگاران و اتاق‌های خبر عنوان کرد و گفت: این سه هدف ارتباط تنگاتنگی با عملکرد خاص رسانه، ارتباط عمومی و اطلاع‌رسانی برای شهروندان و جوامع دموکراتیک دارند.

کتاب‌های «موج‌سواری بر فناوری با رعایت برابری» و «حمایت از کیفیت مطبوعات از طریق سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی» را انتشارات پشتیبان منتشر کرده است. این ناشر تاکنون در حمایت از نهضت سواد رسانه‌ای کشور خدمات بسیاری به بخش‌های دولتی و غیردولتی در بهبود وضعیت سواد رسانه‌ای ارائه داده است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.