تاریخ انتشار : دوشنبه 29 فروردین 1401 - 2:25
289 بازدید
کد خبر : 781

طرح جدید دانشگاه شهید بهشتی برای تربیت انبوه متخصص «هوش مصنوعی»

طرح جدید دانشگاه شهید بهشتی برای تربیت انبوه متخصص «هوش مصنوعی»

معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی گفت: با فرض تداوم کرونا برای یک سال دیگر برنامه های جدیدی چون آموزش هوشمند و تربیت انبوه متخصص هوش مصنوعی را در دستور کار خود داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، در جشنواره آموزش دانشگاه که به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت مجازی برگزار شد، حجت الاسلام رجالی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه، دکتر نصیری قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی؛ دکتر افضلیان، معاون آموزشی؛ دکتر ابراهیمی مقدم، مدیر برنامه ریزی و ارزیابی آموزشی دانشگاه؛ دکتر قهرمانی، مدیر توسعه آموزش های آزاد و دکتر قاضی زاده، عضو هیات علمی مهندسی برق به ایراد سخنرانی پرداختند.

تربیت انبوه متخصص هوش مصنوعی در دانشگاه شهید بهشتی

علی اکبر افضلیان، معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تاثیرات همه‌گیری کووید ۱۹ بر آموزش، گزارشی از فعالیت‌های و برنامه‌های دانشگاه در سال ۱۴۰۰ ارائه نمود و با بررسی تاثیرات همه‌گیری کووید ۱۹ بر آموزش دانشگاه و تحولی که در فرآیند یادگیری ایجاد شده گفت: متناسب با شرایط جدید تمهیداتی سنجیده شد تا تمامی زیر ساخت‌های فناوری اطلاعات دانشگاه در جهت رفع این مسئله و تجهیز برای بهره‌مندی مدلی جدیدی از آموزش عالی به کار گرفته شود.

وی افزود: با فرض تداوم این وضع برای یک سال دیگر با بهره‌برداری بهینه و بهبود زیرساخت‌ها و فرآیندها به تداوم فعالیت‌های مربوط به امور آموزشی دانشگاه می‌پردازیم؛ در همین راستا آموزش هوشمند، تربیت انبوه متخصص هوش مصنوعی، طرح موک بهشتی، طرح پژوهشی تدوین الگوی توسعه آموزش دانشگاه با تاکید بر پارادایم یادگیری الکترونیکی از جمله طرحهای جدیدی هستند که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند تا نسبت به ادامه شرایط کنونی در دستور کار قرار گیرند.

ارائه نظام یادگیری ترکیبی تا پایان شهریورماه

معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی در قسمت دیگری از گزارش خود به نحوه پایش وضعیت آموزشی واحدهای دانشگاهی بر اساس شاخص‌هایی چون کیفیت ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان، رعایت آیین نامه ها و مقررات، رعایت زمانبندی های مصوب و پیگیری دقیق امور اشاره داشت و از ارائه نظام یادگیری ترکیبی تا پایان شهریورماه برای دانشگاه خبر داد.

حجت الاسلام رجالی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه؛ ضمن تبریک روز معلم گفت: تعلیم و تربیت کاری است خدایی و طبق آیات قرآن کریم، معلم دارای جایگاه رفیع و ارزش بالایی در اسلام است و کاری که معلم انجام می دهد کار ارزشمندی است چرا که معلم با گرانترین گوهر هستی، یعنی انسان سروکار دارد.

وی افزود: شهید استاد مطهری در کتاب تعلیم و تربیت خود بیان نموده که کار معلم، تربیت از نوع باغبانی است یعنی با توجه به استعدادهای درونی انسان ها آنها را رشد می دهد و با تعلیم و تربیتی که انجام می‌دهد ارزش انسان را بالا می برد و اندیشه او را ارتقاء می‌دهد.

نصیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تبریک روز معلم ضمن اشاره به برگزاری جشنواره آموزش در دانشگاه شهید بهشتی و و تقدیر از مدرسان برگزیده اظهار داشت: این رویداد با هدف ادای احترام به زحمات تمامی همکاران برنامه‌ریزی و اجرا شد.

رئیس دانشگاه افزود: خداوند متعال را شاکریم که ما را در مسیری قرار داده تا معلم باشیم و برای تربیت روح، جان و دل انسان‌ها تلاش کنیم و امیدوارم در راه تربیت فرزندانِ فرزانه برای کشورمان بیش از پیش موفق باشیم.

وی با تاکید بر نقش معلم در تعلیم و تربیت تصریح کرد: انسان یک مشت خاک به علاوه علم به معنای جامع آن است که این مشت خاک توسط معلم به انسان بدل می شود.

قهرمانی مدیر توسعه آموزش های آزاد؛ در سخنان خود با عنوان «نگاهی به آینده دانشگاه، با تاکید بر گذار از آموزش حضوری به یادگیری ترکیبی» برخی نیروهای موثر بر تحول یادگیری دانشگاه نتایج و پیامدهای تاثیر این نیروها و راهکارهای موثر را برشمرد و گفت: تحول در ماهیت دانش، توسعه دانش تربیتی و علوم شناختی؛ تحول و شکاف نسلی( حضور همزمان چند نسل در دانشگاه)؛ پیشرفت فناوری، نتایج و پیامدهای این تاثیر این نیروها شامل اجتماعات یادگیری؛ توسعه دوره های همگانی آزاد برخط (موک ها)؛ بسته گشایی دوره ها و محتوای آموزشی و مطرح شدن فضای سوم (پلتفورم های یادگیری آموزش) از جمله عوامل تاثیرگذار بر آموزش و یادگیری در دانشگاه‌ها هستند.

تجلیل از مدرسان برگزیده و اعضای هیات علمی برتر

دکتر ابراهیمی مقدم، مدیر برنامه‌ریزی و ارزیابی آموزشی دانشگاه؛ دیگر سخنران این مراسم، «نهادینه‌سازی هوش مصنوعی و آموزش هوشمند»، استفاده از فناوری‌های نوین در آموزش و همچنین نحوه بهره‌گیری از هوش مصنوعی و توسعه نرم افزارها را بررسی کرد.

در این جشنواره، ۲۷ مدرس برگزیده آموزشی و ۱۹ عضو هیات علمی در بخش تجارب قابل تقدیر در آموزش مجازی و ۵ واحد برگزیده آموزشی معرفی و تقدیر شدند. در بخش دیگری از این مراسم، یاد و خاطره ۴ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه که در سال ۱۳۹۹ دعوت حق را لبیک گفتند گرامی داشته شد و همچنین از ۱۷ عضوهیئت علمی که در سال ۱۳۹۹ به ‌افتخار بازنشستگی نائل‌آمده‌اند تجلیل شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.