تاریخ انتشار : دوشنبه 29 فروردین 1401 - 2:54
312 بازدید
کد خبر : 1287

هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست

هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست

دبیر بورد رادیولوژی، با اشاره به اینکه هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، گفت: هوش مصنوعی وسیله کمک تشخیصی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن هاشمی، در رابطه هوش مصنوعی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با بهره گیری از کامپیوتر و نرم افزارهای جدید جهش‌های شگرفی در پیشرفت زمینه‌های مختلف علوم ایجاد شده است و فن آوری‌های نوین روز به روز در حال گسترش است.

وی افزود: هر بار که یک روش جدیدی ابداع می‌شود، با تبلیغات و هیاهوی بسیار سعی شده که اعلام شود این بهترین روش بوده و روش‌های قبلی به طور کامل جایگزین خواهد شد و دیگر نیازی به آنها نیست ولی با گذشت زمان ثابت شد که همیشه این طور نیست و هنوز هم از روش‌های قدیمی در مواردی باید بهره گرفت.

دبیر بورد رادیولوژی گفت: هوش مصنوعی در سال‌های اخیر به عنوان یک تسهیل کننده علوم به کار می‌رود و سرو صدای زیادی هم در عرصه علم روز ایجاد کرده است و ابتدا تصور می‌شد که پس از آن، دیگر نیروی انسانی متخصص نیاز نیست و با بهره گیری از هوش مصنوعی می‌توان بسیاری از مسائل را به تنهایی حل کرد.

وی گفت: در علوم نظری، علوم ریاضی، فیزیک و…، تا حد بسیار زیادی می‌توان این ادعا را ثابت کرد، اما در علوم تجربی و پزشکی ماجرا به گونه دیگر است و برای همین آنها را علوم تجربی و پزشکی می‌گویند.

هاشمی بیان داشت: در علوم تجربی و پزشکی همه چیز صفر و یک نیست. مثلاً امروزه برای درمان یک نوع بدخیمی خاص برای همه افراد مختلف نمی‌توان از پروتکل‌های درمانی یکسان استفاده کرد، حتی لازم است بر اساس ژن برای او تصمیم درمانی گرفته شود یعنی یک بیماری شناخته شده یکسان در افراد مختلف درمان متفاوت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تصویربرداری پزشکی، هر وقت یک وسیله جدید اختراع گردید، هیاهو شد که دیگر تجهیزات قبلی رادیولوژی تشخیصی کنار خواهد رفت. مثلاً وقتی ام آر آی آمد گفتند که جای سی تی اسکن را خواهد گرفت ولی چنین نشد و هنوز هم از تمام روش‌ها نظیر رادیوگرافی ساده، سی تی، سونوگرافی و ام آر آی برای بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود و هیچکدام جایگزین روش‌های دیگر نشده است.

وی افزود: در واقع هوش مصنوعی به عنوان تسهیل کننده و وسیله کمک تشخیصی برای متخصصین رادیولوژی به کار می‌رود و نتایج به دست آمده از هوش مصنوعی در تصویربرداری پزشکی، باید قبل از هر گونه اقدام پزشکی، به نظر یک کارشناس خبره متخصص رادیولوژی برسد و هوش مصنوعی هرگز جایگزین رادیولوژیست نبوده و فقط کمک تشخیصی است، در طراحی این نرم افزار و این نقشه هوش مصنوعی در ابتدا نیز حتماً باید با نظر رادیولوژیست باشد.

دبیر بورد رادیولوژی اظهار داشت: اخیراً گفته شده که با هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری کرونا به رادیولوژیست نیاز نیست، غافل از اینکه ده‌ها بیماری ممکن است شواهدی نظیر تغییرات ریوی کرونا ایجاد بکنند که اگر تشخیص بیماری اشتباه اعلام شود، ممکن است برای بیمار مخاطره آمیز باشد.

هاشمی گفت: برای مثال اگر یک شخص با بیماری آمبولی ریه به عنوان کرونا در منزل قرنطینه شود و جان خود را از دست بدهد، پیامدهای بعدی تشخیص کامپیوتری و هوش مصنوعی به عهده کیست. در قبال مسائل حقوقی و بیمه‌ها آیا کامپیوتر پاسخگو خواهد بود یا مهندس طراح هوش مصنوعی و یا پزشک معالج که با اکتفا به استفاده از هوش مصنوعی بیمار را درمان کرده است.

وی با تاکید بر اینکه هوش مصنوعی جایگزین متخصص رادیولوژی نیست، عنوان کرد: هوش مصنوعی به عنوان یک وسیله کمک تشخیصی است و در مواردی که دسترسی به رادیولوژیست وجود ندارد ممکن است در بعضی زمینه‌ها کمک کننده باشد اما قطعاً به عنوان وسیله جایگزین متخصص رادیولوژی و یا هر رشته دیگر نخواهد بود.

همچنین، علی حکمت نیا نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران، درباره کاربرد هوش مصنوعی در رشته رادیولوژی، اظهار داشت: هوش‌مصنوعی مقوله‌ای است که سالیان اخیر در جامعه پزشکی مورد تحقیق قرار گرفته و در همه رشته‌های مختلف ازجمله رادیولوژی مطرح است.

وی افزود: موضوع هوش مصنوعی به هیچ عنوان جایگزین جراح متخصص داخلی، متخصص رادیولوژی و متخصص پاتولوژی ایران را نمی‌تواند بگیرد و نوعی وسیله کمکی در تشخیص بیماری به شمار می‌رود.

نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: زمانی که پزشک نسخه‌ای را برای بیمار می‌نویسد ممکن است داروهایی که در قالب نسخه ارائه می‌دهد عوارضی را به همراه داشته باشد لذا همه داروهای ارائه شده باید توسط مراجع علمی و قانونی مورد تأیید قرار گرفته باشد این موضوع در مورد هوش مصنوعی نیز به همین صورت است.

حکمت نیا با تاکید بر اینکه استفاده از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف از جمله علم رادیولوژی باید مورد تأیید مراجع علمی کشور و سطح بین الملل قرار گیرد، گفت: ما به موضوع هوش مصنوعی به عنوان شاخه‌ای از علم احترام می‌گذاریم ولی باید توجه داشت که هوش مصنوعی وسیله مطلق برای تشخیص بیماری نیست بلکه نوعی ابزار کمکی در تشخیص افتراقی محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در کنگره رادیولوژی ۲۰۲۰ که ۱۳ آبان ۹۹ برگزار می‌شود، از جمله مباحث ارائه شده موضوع هوش مصنوعی است که این مسئله توسط متخصصین و اساتید برجسته ایرانی و خارجی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.