تاریخ انتشار : یکشنبه 10 دی 1402 - 4:47
115 بازدید
کد خبر : 4617

تدوین سند ملی هوش مصنوعی باید توسط معاونت علمی انجام شود/ مشکل ایران در هوش مصنوعی در حوزه “بازار” است

تدوین سند ملی هوش مصنوعی باید توسط معاونت علمی انجام شود/ مشکل ایران در هوش مصنوعی در حوزه “بازار” است

یک کارشناس حوزه هوش مصنوعی گفت: تدوین سند هوش مصنوعی حتماً بایستی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شود چراکه موضوع هوش مصنوعی یک موضوع فرابخشی است و آن نهادی که می‌تواند همه آنها را با یک دید فرابخشی دور یکدیگر جمع کند معاونت علمی است.

هادی عاشری؛ کارشناس حوزه هوش مصنوعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: یکی از نخستین مجموعه‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی سند مدوّن تدوین کرد، پژوهشگاه فناوری اطلاعاتِ وزارت ارتباطات بود؛ ازطرفی شورای عالی فضای مجازی نیز یک کاری به مرکز ملی فضای مجازی سپرده است که آنها نیز یک سند تدوین کرده و منتشر کنند.

عاشری گفت:‌ یک سند نیز معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تدوین کرده که کار تدوین آن از ۲ سال گذشته آغاز شده بود. کار تدوین این سند توسط ستاد اقتصاد دیجیتال آغاز شده بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد اقتصاد دیجیتال و معاونت علمی را مکلف به این کار کرد.

وی تأکید کرد: ستاد اقتصاد دیجیتال کار تدوین سند هوش مصنوعی را آغاز کرد و تکمیل آن در ادامه و بعد از تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی به این ستاد محوّل شد، در واقع از خردادماه سال ۱۴۰۲ که ستاد هوش مصنوعی تشکیل شد این ستاد متولی تکمیل سند شد.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: متن آماده شده توسط ستاد اقتصاد دیجیتال در اوایل سال جاری به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت که ایرادات اساسی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد که قرار شد رفع شود.

عاشری کرد: یک کمیسیون هوش مصنوعی نیز با ریاست آقای تقی‌پور تشکیل شد که این کمیسیون یک پیشنهادی را مطرح کرد مبنی براینکه تدوین این سند در برنامه هفتم قرار بگیرد و در این پیشنهاد مرکز ملی فضای مجازی را مکلف کردند که بانی موضوع تدوین سند ملی هوش مصنوعی شود تا یک سند و برنامه اجرایی برای موضوع هوش مصنوعی طراحی کنند.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: در بحث سند هوش مصنوعی، کل دنیا به جز یکسری از کشورها که به بلوغ رسیدند و سندهای خود را تدوین کرده و برنامه‌های اجرایی دارند، در ابتدای راه هستند؛ به عنوان مثال کشور انگلیس علاوه بر اینکه سند هوش مصنوعی را تدوین کرده برنامه‌های اجرایی خود را نیز عملیاتی کرده است.

وی ادامه داد: اما عمده کشورها در این حوزه نوپا هستند به عنوان مثال کشور ترکیه سال گذشته سند هوش مصنوعی خود را منتشر کرد که موضوعات مطرح شده در آن نیز بسیار کلی‌گویی است.

سند ملی هوش مصنوعی  بایستی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شود

عاشری با بیان اینکه تدوین سند هوش مصنوعی حتماً بایستی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شود چراکه موضوع هوش مصنوعی یک موضوع فرابخشی است؛ یعنی اگر سند هوش مصنوعی را مرکز ملی فضای مجازی تدوین کند با دید فضای مجازی آن را طراحی خواهد کرد یا اگر وزارت صمت سند هوش مصنوعی را تدوین کند با دید صنعت و معدن آن را تدوین خواهد کرد.

وی ادامه داد: آن نهادی که همه این ارگان‌ها در ارتباط است و می‌تواند همه آنها را با یک دید فرابخشی دور یکدیگر جمع کند معاونت علمی است چراکه هوش مصنوعی یک فناوری فراگیر است و در حوزه‌های مختلف پزشکی، صنعت، فضای مجازی و … وجود دارد.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی گفت: اگر ارگان‌های مختلف سندهای مختلف و متعددی در حوزه هوش مصنوعی تدوین کرده‌اند همگی بایستی در معاونت علمی با یک کار کارشناسی تجمیع شود.

برنامه اجرایی مهم‌تر از سند هوش مصنوعی است!

عاشری تأکید کرد: مهم‌تر از تدوین سند، برنامه اجرایی است که تا به اهداف ذکرشده در سند برسیم. از طرفی همه دستگاه‌ها باید تکلیف خود را بدانند که چه مأموریتی در راستای هوش مصنوعی دارند. درواقع اگر برنامه اجرایی برای سند وجود نداشته باشیم سند هوش مصنوعی نیز به سرنوشت بسیاری از اسنادی که در حوزه‌های دیگر نوشته شده دچار خواهد شد.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: موضوع سند هوش مصنوعی با محوریت شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور مطرح شد و سپس به معاونت علمی ارجاع شد. با هدایت شورا و همکاری شورا معاونت علمی موضوع تدوین سند ملی هوش مصنوعی را پیش برده است.

وی با اشاره به جایگاه ایران در حوزه هوش مصنوعی گفت: چند گزارش بین‌المللی وجود دارد که در تمام دنیا به آنها استناد می‌شود. ایران در حوزه هوش مصنوعی در بخش تولید مقالات و انتشار مقالات رتبه ۱۷ را دارد که البته در چند سال اخیر با یک افت کمی مواجه بودیم.

مطالبه مقام معظم رهبری درباره قرار گرفتن رتبه ایران در بین ۱۰ کشوربرتر هوش مصنوعی در حوزه تولید علم و مقالات است

عاشری ادامه داد: سخن معروف مقام معظم رهبری پیرامون این موضوع که ایران بایستی در بین ۱۰ کشور برتر حوزه هوش مصنوعی قرار بگیرد به نظر بنده در بخش تولید مقالات و انتشار مقالات بوده است.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی تصریح کرد: گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران از نظر نیروی انسانی و تولید علم هوش مصنوعی وضعیت خوبی دارد؛ حلفه مفقوده ما در رسیدن این دانش و فناوری به محصول و بازار است و در بخش بازارسازی مشکل داریم.

ایران دارنده فناوری پایه هوش مصنوعی است؛ مشکل اصلی ایران در حوزه هوش مصنوعی در حوزه “بازار” است

عاشری خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ داشتن فناوری‌های مختلف هوش مصنوعی ازجمله بینایی ماشین، پردازش زبان، پردازش داده‌های مالی و … فناوری پایه را دارد اما در آنجایی که این فناوری به محصولی تبدیل شود که فراگیر و قابل استفاده شده و ارزان باشد و بازار هم به آن نیاز داشته باشد، مشکل داریم.

وی گفت: مهم‌ترین دلیل وضعیت خوب ایران در حوزه تولید علم در حوزه هوش مصنوعی این است که هوش مصنوعی عموماً یک فناوری نرم‌افزاری است نه فناوری سخت‌افزاری.

این کارشناس حوزه هوش مصنوعی تصریح کرد: در سندی که در معاونت علمی در حال طراحی بود یک پیشنهادی در آن مطرح شده بود که یک ستادی در کشور با عنوان ستاد هوش مصنوعی و رباتیک در کشور تشکیل شود که دستگاه‌های مختلف در آن ستاد نماینده‌ای داشته باشند تا به موضوع هوش مصنوعی با توجه به اهمیت آن توجه ویژه‌ای شود که تشکیل “شورای ملی راهبری و مرکز ملی هوش مصنوعی” به روح‌الله دهقانی معاون علمی رئیس‌جمهور در همین راستا بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.